Kas troopiliselt paradiisisaarelt töötamine tundub sulle kui unistus? Tahaksid ka külmal ja pimedal perioodil saapad vahetada plätude vastu? Loe lähemalt sotsiaalmeedia turundaja Hannaliis Ruuveni kogemusest Balilt Eestisse töötamise kohta ning mis on need 10 asja, millega peaksid kindlasti arvestama.
Kes ma olen ja kuidas ma jõudsin kaugtööni?
Mina olen Hannaliis, sotsiaalmeedia turundaja ja seiklushing, kes viimased aastad on külmade ilmade saabudes Eestis seljakoti pakkinud ja teisele poole maakera lennanud. Olen teinud kaugtööd nii Sri Lankalt, Vietnamist kui ka Indoneesiast. Ka praegust artiklit kirjutan Indoneesia paradiisisaarelt Balilt.
Kaugtöö mõte tekkis mul 2017. aastal, kui olin Barcelonas reklaamiagentuuris praktikal. Tundsin siis, kui mõnus on jaanuarikuus 20-kraadiseid päevi nautida ja kui õnnelikuks teeb mind päike. Sellele järgneval kahel aastal olen veetnud talved Aasias, tehes samal ajal vabakutselisena sotsiaalmeedia turundust. Ja nüüd 2020. aastal alustasin oma sotsiaalmeedia agentuuri, olles samuti ise Aasias, Balil.
Miks just Bali?
Tulin esimest korda Balile 2016. aastal ja see paradiisisaar võitis koheselt mu südame. Bali on minu jaoks midagi maagilist – kombinatsioon imeilusast troopilisest loodusest, maailma kõige sõbralikematest inimestest, heast toidust, rikkalikust kultuurist ja taskukohasest hinnatasemest. Lisaks on siin turvaline ja piisavalt mugavusi, et pikemalt elada ja töötada.
Avan natuke tausta, millega tuleks arvestada, kui teha oma troopilist talvekontorit just siit. Kõik punktid põhinevad minu isiklikul kogemusel elades Ubudis, Balil.
10 asja, mida teada Balil töötamise kohta.
1. Internetiühendus on kiire.
Kiire internetiühendus on vast ühe kaugtöölise kõige olulisem nõudmine. Balil sellega probleemi ei ole. Nii telefonis olev internet kui ka kodudes ja kohvikutes olev ühendus on piisav, et teha videokõnesid ja laadida üles faile.
Soovitus: Indoneesias on mitmetele domeenidele ligipääs piiratud (sh Zone.ee ja Netflix.com). Soovitan kasutada VPNi (virtual private network), et garanteerida oma tööle ja vajalikele materjalidele ligipääs.
2. Päike ja soojus annavad energiat.
Kui olen Eestis pimedal ja hallil sügis-talve-varakevad perioodil tundnud väsimust ja ei-taha-mitte-midagi-teha tunnet, siis Balil halli ilmaga võitlema ei pea. Isegi jaanuarikuus, kui on “ametlikult” vihmaperiood, on siin igapäevaselt sini-sinine taevas ja päike (koos mõningaste troopiliste vihmasahmakatega). Ilus ilm annab energiat ja motivatsiooni ning tunnen, et olen produktiivsem ka oma töös.
3. Ajavahe tekitab ajast ees olemise tunde.
Talveajal on Balil Eestiga kuus tundi ajavahe. Alguses oli raske rütmi leida, aga nüüdseks meeldib mulle olla “ajast ees”. Jõuan päeva olulised ülesanded ära teha enne, kui Eesti ärkab ja ei ole vaja muretseda tähelepanu hajutavate teadete või e-kirjade pärast. Koosolekud saab ilusti läbi viia pärastlõunal ehk Eesti aja järgi hommikul.
Soovitus: Selleks, et ei tuleks kellaaja arvutamisega möödapanekuid, lisa koosolekud Google Calendrisse, mis automaatselt arvutab õige kellaaja iga osaleja ajavööndis.
4. Coworking Space’id on olemas.
Kuna Bali on populaarne digitaalsete nomaadide sihtkoht, siis coworking space’e siin jagub. Kui otsid ülikiiret interneti, produktiivset õhustikku ja kaugtööliste kogukonda, siis sellepärast siin ei pea muretsema.
Mina ise coworking space’ides ei tööta. Valisin endale avara kodu koos töönurgaga ja paaril korral nädalas käin keskkonda vahetamas ja kohvikus tööd tegemas.
5. Saad parema elukvaliteedi sama raha eest.
Soodne hinnatase on lisaks soojusele ka üks põhiliseid põhjuseid, miks valida Bali oma talvekontoriks. Siin saab elada päris rikkalikult sama raha eest, mis Eestis lihtsalt ära kulub. Näiteks 1000€ kuus eest saan mina koos elukaaslasega rentida maja ja rollerit, süüa iga päev väljas, käia iga nädal massaažis ja jõusaalis ning seigelda Balil ringi.
6. Ehitust on palju.
Bali areneb metsiku kiirusega ja paljudes kohtades ehitatakse järjest uusi villasid ja hotelle. Ehitusmüra on siin tavaline ja sellega peab kindlasti arvestama. Positiivne on see, et uue ja ilusa kodu leidmine ei ole keeruline.
Soovitus: ära broneeri oma pikaaegset elamist ette, vaid tule kohale ja vaata ise, milline on maja, ümbrus ja kui palju on seal läheduses pooleliolevaid ehitusi.
7. Elektrikatkestusi juhtub ka.
Suure ehitustegevuse tõttu piirkonnas esineb ka meie kodus iganädalaselt elektrikatkestusi. Kiiresti kasvavates külades ei ole elektriühendus nii stabiilne kui Eestis. Olen teinud koosolekuid nii küünlavalgel kui ka sõitnud viimasel minutil lähimasse kohvikusse, et vajaminev postitus üles laadida. Aga üldiselt pole asi hull ja kui elekter läheb ära, siis tuleb see tunni jooksul tagasi.
Soovitus: Soeta endale akupank. See on minul osutunud paljudel hetkedel elupäästjaks.
8. Vihmahooaeg ei ole põhjus, miks tulemata jätta.
Vihmahooaeg kestab Balil oktoobrist aprillini ja on igal aastal erinev. Sel aastal on siin sademeid suhteliselt vähe ja kui ka sajab, siis tuleb vihmahoog peale ja pärast on jälle päike. Muidugi on olnud nädalaid, kus sajab iga päev ja mõnel päeval lausa 10h järjest, aga see on pigem erand kui reegel.
Soovitus: Hoia raha ja dokumente grippkotis, sest kõrge õhuniiskus võib kaasa tuua hallituse.
9. Liiklus on kaootiline ja jalutamisvõimalused puuduvad.
Liiklus võib Balil esmakordse külastaja ära ehmatada, sest see on kaootiline, sõidukeid on palju ja jalakäijatega ei arvestata. Siin puudub ühistransport ning ainuke võimalus ongi liigelda taksode, autode või rolleritega. Tihe tossune liiklus ja kõnniteede puudumine teevad jalgsi liiklemise ebamugavaks. Ubudis on ainult üks teelõik (Campuhan Ridge Walk), mis on mõeldud vaid jalakäijatele. Ning selle populaarsusest võib järeldada, et inimesed hindavad seda väga.
Soovitus: Kui on plaan pikemalt Balile tulla, soovitan kaaluda A kategooria juhilubade tegemist, sest roller on siin põhiliseks liiklusvahendiks ja kõige kiirem viis ühest kohast teise saamiseks.
10. Loodus on imeilus ja avastamist on palju.
Bali on pindalalt kaks korda suurem kui Saaremaa. Tegemist on suhteliselt pisikese saarega, kuid looduskauneid paiku on siin väga-väga palju. Siin leiab nii vulkaanimägesid, mustasid ja valgeid liivarandu, koskesid, riisipõlde ja lopsakat rohelust igal pool, kuhu silm ulatub. Ehk töövälistel hetkedel on avastamist palju ja igav kindlasti ei hakka.
Soovitus: kui lähed populaarsetele vaatamisväärustele hommikul päikesetõusu ajal 6-7 paiku, on tõenäoline, et saad neid täiesti üksinda nautida.
Kas ja kellele ma Balilt töötamist soovitaksin?
Mina soovitaksin seda proovida kõigile, kellel selline võimalus tekib. Välismaal elamise ja töötamise kogumus õpetab organiseeritust, aja planeerimist ja palju muudki. Soovitan alustada lühikest 1-3 kuulisest perioodist, et testida, kas see keskkond ja elustiil on sobivad.
Kui sel hooajal hakkab see külm ja pime aeg Eestis vaikselt läbi saama, siis ongi aeg hakata tegema plaane järgmiseks hooajaks. Kes teab, ehk leiad ennast juba 2020 sügisel värsket kookosvett joomas ja palmide all tööd tegemas.
Hannaliis Ruuven
The Wavy Social
The Wavy Social on sotsiaalmeedia agentuur, mis pakub väikeettevõtetele strateegilist sisuloomet ja sotsiaalmeedia haldust.